İliç Altın Madeninde Anagold 330 Çalışanını Zorunlu İzine Ayırdı

Geçtiğimiz hafta İliç’teki Anagold altın madeninde 27 işçinin işten çıkarılması ile ilgili işçilerin tekrar işe alındığı bilgisi gelmiş ancak şirket yetkilileri bu yöndeki sorumuza şu cevabı verdiler; “işe alınan 27 eğitim işçisi ile 6 aylık iş sözleşmesi yapılmıştı. Sözleşmeleri 1 Mart tarihi itibari ile bitmişti ve yeni sözleşme imzalamadık. Buna rağmen 1 Nisan 2024 tarihine kadar 1 aylık fazla maaş ödemesi yaptık ve 1 Nisan tarihi itibari ile durumlarını tekrar görüşeceğiz”

Anagold Şirket yetkilisi Halk TV’nin işten çıkarmalar oldu mu sorusuna ise şu cevabı verdiler; “ şu an itibari ile Anagold bünyesinde çalışan 330 çalışanımızı zorunlu ücretli izine ayırdık. Maaşları ödeniyor ancak durumlarını 1 nisan itibari ile tekrar görüşeceğiz. Şu an faaliyetlerimiz durdurulmuş ve çalımlar sadece 9 işçiyi bulma çalışmaları ve yığın liç sahasında toprak taşıma faaliyeti var bunu taşeron şirketi gerçekleştiriyor. 330 çalışanımız izine gönderildi iş sözleşmelerinin fesihi yada devamı konusunda şirket yönetimi 1 Nisan’da yeni bir karar verecek”

Anagold Altın madeninde örgütlü olan Maden iş sendikası başkanı Hüseyin Gürbüz işten çıkarmalar ile ilgili sorumuza şu cevabı verdi; Medende şu an çalışma yok faaliyetler durduruldu. Benim bildiğim şirkette en az 3 bin kişi çalışıyordu şu an itibari ile sadece iş makineleri ve yönetim biriminde olanlar ve güvenlikçiler çalışıyor yani çalışan sayısı 1000 kişi civarında. Faaliyet olmadıkça işten çıkarmalar olacak. Geçtiğimiz günlerce işten çıkarılan 27 arkadaşımızın sözleşmeleri dolmuştu faaliyet devam etmediği için şirket sözleşmelerini uzatmadı ve 1 maaş fazla ödedi ve 1 nisan tarihinde durumları tekrar görüşülecek yani şu anda işe geri döndüler diyemiyoruz. Ayrıca Anagold 330 çalışanını zorunlu izine gönderdi 1 nisan sonrası yeni çıkışların olacağı bilgilerini alıyoruz şu an 330 çalışanının şirkete giriş kartlarını bloke konuldu belirsiz bir süreç var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x